آیا کلاغ ها موجودات باهوشی هستند؟
آیا کلاغ ها موجودات باهوشی هستند؟

آیا کلاغ ها موجودات باهوشی هستند؟، آیا شما می‌توانید چند دقیقه بعد از رد شدن از کنار یک کلاغ قیافه‌اش را از سایر کلاغ‌ها تشخیص دهید؟ به یاد داشته باشید که کلاغ‌ها برخلاف شما چنین ویژگی منحصر به فردی را دارند. شک نداشته باشید که کلاغ‌هایی که شما تاکنون بی‌تفاوت از کنار آن‌ها رد شده‌اید، چهره شما را به خاطر سپرده‌اند.

پژوهشگران دانشگاه سیاتل در یک مطالعه، ۷ فرد کلاغ را گرفته و آن‌ها را علامت‌گذاری کردند. آن‌ها در حین علامت‌گذاری بر روی صورت خود ماسک‌های ترسناک و عجیب می‌گذاشتند. بعد کلاغ‌ها را آزاد می‌کردند. چند روز بعد از رهاسازی کلاغ‌ها، یکی از اعضاء گروه تحقیقاتی با یکی از ماسک‌های مورد استفاده در این تحقیق از صحن دانشگاه می‌گذشت که متوجه رفتار عجیب و تهاجمی تعدادی کلاغ‌ شد. کلاغ‌ها نه‌تنها به سمت وی حمله می‌کردند بلکه بررسی بیش‌تر نشان داد که همه کلاغ‌های مهاجم هم جزو کلاغ‌های علامت‌گذاری شده نبودند بلکه در واقع کلاغ‌های علامت‌گذاری شده، سایر هم‌نوعان خود را فرا می‌خواندند تا در جنگ با انسان به آن‌ها کمک کنند. این آزمایش ساده نشان داد که کلاغ‌ها به راحتی صورت­های مختلف را به یاد می‌آورند و در عین حال کینه کلاغ‌ها را هم نشان داد.

آزمایش فوق و سایر آزمایش‌های مشابه آن نشان می‌دهند که ارتباطات وسیع و ناشناخته‌ای در میان کلاغ‌ها وجود دارد. حال سوال این است که کلاغ‌های علامت‌گذاری نشده آزمایش فوق چطور وارد این بازی شدند؟ پاسخ این سوال ساده است، کلاغ‌ها سیستم‌های ارتباطی ناشناخته‌ای دارند که ما هنوز راز و رمزهای بسیاری از آن‌ها را نمی‌دانیم.

در ایالت اونتاریو وقوع یک حادثه­ عجیب به ثبت رسید که بر اساس آن محققان توانستند داشتن حافظه قوی در کلاغ‌ها را ثابت کنند. یک منطقه خاص از این ایالت، مسیر عبور هزاران پرنده مهاجر و کلاغ است. ساکنان این منطقه که از حضور کلاغ‌ها عاصی شده بودند، تصمیم گرفتند که با تیراندازی کلاغ‌ها را متفرق و از محل متواری کنند. نتیجه این اتفاق ساده اما جالب بود: از سال بعد، کلاغ‌ها دیگر نه­تنها نیامدند بلکه حتی در زمان پرواز بر فراز این منطقه اوج می‌گرفتند و تلاش می‌کردند تا حد امکان از دسترس دور باشند.

دانشمندان در یک تحقیق دیگر یک تکه گوشت را طناب پیچ کرده و به سر یک ریسمان بستند. آن‌ها سپس ریسمان را از یک میله چوبی آویزان کردند. مشاهده‌های آتی نشان داد که کلاغ‌ها اول بر روی چوب مورد آزمایش نشسته و سپس شروع به بریدن ریسمان کردند. آن‌ها آن قدر تکه‌های طناب را با پا و نوک­ کشیدند تا در نهایت گوشت کاملا برداشته شد و سپس آن را خوردند. در یک آزمایش دیگر پژوهشگران غذا را داخل یک لوله کردند و تنها یک سیم مفتولی را به شکل قلاب در کنار دو کلاغ قرار دادند. کلاغ­ها پس از مدتی با استفاده از مفتول غذا را از داخل لوله بیرون کشیدند و خوردند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که کلاغ‌ها مازاد غذای‌شان را انبار می‌کنند. بارها دیده شده که سایر کلاغ‌ها با تعقیب یک کلاغ دیگر ذخیره غذایی‌اش را پیدا کرده­ و بی‌دردسر سود کلانی برده‌اند. فراموش نکنید که کلاغ‌ها محتاط هستند اما در عین حال زیرک و مخفی­کار هم هستند بنابراین هیچ‌گاه یک کلاغ و هوش بالای آن را دست‌کم نگیرید.