در طراحی داخلی مطب و کلینیک به چه نکاتی باید توجه کرد

در طراحی داخلی مطب و کلینیک به چه نکاتی باید توجه کرد، این روز ها طراحی داخلی فضاهای مختلف بسیار با اهمیت و ضروری به نظر می رسد که نیازمند دانش و تخصص لازم می باشد. طبیعی است که طراحی داخلی یک منزل قطعا با طراحی داخلی یک دفتر کار متفاوت است و طراحی داخلی مطب و کلینیک ها نیز با یکدیگر متفاوت است. به طور مثال طراحی کلینیک  کودکان با دیزاین کلینیک زیبایی یا طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی متفاوت بوده و طراحی منحصر به فرد و مخصوص به خود را می طلبد. در این مقاله قصد داریم به نکاتی در زمینه طراحی داخلی مطب و کلینیک بپردازیم. با ما همراه باشید.

در طراحی داخلی مطب و کلینیک بایستی حتما اصول اولیه رعایت شود تا بتواند محیط و فضا را برای بیمارانی که ممکن است ساعت ها مجبور باشند به انتظار بنشینند دلپذیر و آرام نماید. 

انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون کلینیک و مطب

رنگ ها معانی و کاربرد های متفاوتی دارند که شما می توانید با کمک رنگ ها مختلف و یا ترکیب آن ها به افرادی که در مطب حضور دارند احساس متفاوتی را منتقل کنید. به طور مثال در طراحی دکوراسیون مطب کودکان بایستی از رنگ های شاد استفاده نمود و فضا را با اکسسوری های رنگی و کودکانه تلطیف کرد تا کودکان با ورود به مطب، تمایل داشته باشند در آن جا بمانند و سرگرم شوند.

همچنین در مطب هایی که مخصوص بیماران مغز و اعصاب است و بیماران با حالات روحی متفاوت در این مطب ها وارد می شوند، بایستی از رنگ های روشن و تلفیق منطقی و آرام آن با دیگر رنگ ها استفاده کنیم.

پارتیشن بندی های صحیح در طراحی داخلی مطب

نکته ی مهم دیگری که در طراحی دکوراسیون یک مطب و کلینیک بایستی در نظر داشته باشید پارتیشن بندی های صحیح و استفاده ی مناسب از فضا می باشد. چنانچه پارتیشن بندی ها درست انجام شوند ممکن است فضا را کوچک کرده و اتاق انتظار بیماران تنگ و خسته کننده جلوه دهد.

کانتر و میز منشی در طراحی کلینیک

یکی از اصلی ترین قسمت های سالن انتظار یک مطب، میز منشی می باشد که در معرض دید همه ی افرادی است که در انتظار نشسته اند. بنابراین طراحی یک میز منشی زیبا و جذاب می تواند راهی برای فرار از کسل بودن فضا باشد.

همچنین طراحی هوشمندانه ی لوگوی پزشک یا کلینیک بر روی کانتر منشی نیز  می تواند توجه همگان را به خود جلب کرده و در برند سازی شما موثر باشد. استفاده از طراحی های پیچیده ای که کمی ذهن بینندگان را با خود درگیر کند نیز از دیگر قسمت های طراحی داخلی مطب و کلینیک می باشد که بایستی به ان توجه نمود.

وسایل و تجهیزات در دیزاین مطب

طراحی داخلی مطب و کلینیک بایستی به گونه ای انجام شود که بیانگر آرامش در مطب باشد. به طور مثال ساخت آبنما در گوشه ای از سالن انتظار و صدای جریان آب می تواند آرامش را به افراد منتقل کند . ایده دیگر برای ایجاد آرامش در دیزاین دکوراسیون کلینیک ساخت دیوار سبز برای ایجاد نشاط و پاکیزگی هوا است. علاوه بر این استفاده از رنگ های روشن در طراحی داخلی کلینیک و نیز برای میز و صندلی های مطب می تواند یکی از نکات به وجود آورنده ی آرامش در فضا باشد. همچنین طراحی های مدرن برای یک مطب ترجیحا بسیار بهتر از طراحی های شلوغ و فانتزی می باشد که بایستی به ان توجه ویژه نمود.